Przeciętny wiek firmy rodzinnej na świecie wynosi 24 lata. Większość takich firm w Polsce, powstałych na początku lat 90, powinna być już po pierwszym transferze pokoleniowym, a sporo z nich już u progu drugiego. W rzeczywistości wiele firm jeszcze nie rozpoczęło tego procesu. Znaczna część sukcesorów nie jest w ogóle zainteresowana przejęciem pałeczki od nestorów. Właściciele firm również nie są skorzy do przekazania władzy.
Do tej pory nie mieliśmy w Polsce instytucji, przy pomocy których przedsiębiorca mógłby planować rozwój swej firmy na pokolenia. Aż do teraz.22 maja 2023 r. wejdzie w życie Ustawa o fundacji rodzinnej, która wprowadzi do polskiego porządku prawnego instytucję będącą antidotum dla problemów sukcesyjnych i mostem dla transferów pokoleniowych majątków prywatnych i firmowych.
Zapraszamy na videopodcast o polskich fundacjach rodzinnych, o tym dlaczego są tak dużą szansą na jak najdłuższe życie polskich biznesów oraz jak znaczący wpływ mogą mieć na budowanie majątków rodzinnych i szczęśliwe emerytury polskich przedsiębiorców. Instytucja ta odpowiednio zastosowana może być ratunkiem dla wielu rodzin, a w przyszłości rodzinnym funduszem inwestycyjnym.
Jeżeli chcesz poznać prawdzie historie i plany ich bohaterów na wykorzystanie fundacji rodzinnej do ochrony biznesu i uregulowania spraw rodzinnych zachęcam do zapoznania się z e-bookiem: „Fundacja rodzinna – podstawowy instrument budowy firmy na pokolenia – prawdziwe historie”
Rozmawiają mec. Monika Błońska, Partner i prof. Adam Mariański, Partner Zarządzający w Mariański Group.