IP BOX, czyli preferencyjne opodatkowanie dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej. | Firma bez ryzyka

FirmaBezRyzyka.pl

Compliance

IP BOX, czyli preferencyjne opodatkowanie dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej.

1 cze 2020 | Compliance, Eksperckie doradztwo podatkowe, Podatki, Ulga B&R oraz IP BOX, Ulga B&R oraz IP BOX

IP BOX to preferencyjne opodatkowanie dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży produktów lub usług wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej.  

5% – tyle może wynieść podatek przedsiębiorcy korzystającego z ulgi IP BOX. 

 

Dla kogo? 

Preferencja IP Box skierowana jest do tych WSZYSTKICH podatników PIT oraz CIT, którzy osiągają dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP): 

  • wypracowanych w ramach prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) lub  
  • uzyskanych z usług B+R zakupionych od innych podmiotów ale następnie przez siebie opatentowanych. 

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z preferencji IP Box jest wymóg prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP. 

 

Kwalifikowane IP? 

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są: 

  • patent; 
  • prawo ochronne na wzór użytkowy; 
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego; 
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego; 
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin; 
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu; 
  • wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432), 
  • autorskie prawo do programu komputerowego. 

To właśnie dochody z tych praw własności intelektualnej są opodatkowane 5% stawką podatku. Jeżeli więc osiągasz w ramach prowadzonej działalności dochód z wyżej wymienionych praw to ulga IP BOX jest dla ciebie! 

Katalog dochodów, które mogą korzystać z preferencji jest wyjątkowo bogaty.  

Dochodem z kwalifikowanego IP jest dochód: 

  • z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej; 
  • ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej; 
  • z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi; 
  • z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu. 

Jak skorzystać z niższej stawki podatku? 

Droga postępowania w celu skorzystania do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania niektórych dochodów z praw składa się z kilku etapów: 

Trudne? 

Stosowanie przepisów przyznających preferencyjne opodatkowanie 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych z kwalifikowanych IP może wydawać się trudne ale w rzeczywistości jest takie wyłącznie na początku.  

Bowiem raz wdrożone procedury korzystania z ulgi w ramach przedsiębiorstwa mogą w nim funkcjonować przez wiele kolejnych lat podatkowych 

 

Okazja czy pułapka? 

Można się spodziewać, że skorzystanie z ulgi w zeznaniu rocznym może spowodować automatycznie przeprowadzanie czynności sprawdzających przez organ podatkowy. Pozytywny wynik tych czynności zapewni jednak prawidłowe wdrożenie w przedsiębiorstwie dokumentacji oraz procedur korzystania z IP BOX. 

 

Jeśli tego potrzebujesz – nasi specjaliści przejrzysty sposób przybliżą zasady funkcjonowania IP BOXprzeprowadzą także przez cały proces wdrożenia tej preferencji podatkowej. Jeżeli jednak nie masz pewności czy ta preferencja jest dla Ciebie, to w pierwszej kolejności powinieneś złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej potwierdzającej prawo do skorzystania z IP BoxOferujemy kompleksową i profesjonalną asystę przy sporządzaniu treści wniosku. 

 

autor:

Marta Olewińska
Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego w Mariański Group. Posiada doświadczenie zawodowe związane z obsługą i doradztwem podatkowym dla podmiotów krajowych, w tym podmiotów prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych. Specjalizuje się w prawie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu podatków dochodowych.

Ostatnie wpisy w tej kategorii: