Więcej czasu dla spółek komandytowych | Firma bez ryzyka

FirmaBezRyzyka.pl

Podatki

Więcej czasu dla spółek komandytowych

15 paź 2020 | Podatki, Podatek dochodowy firm

Minister Finansów na swoim profilu na Twitterze poinformował, że spółki komandytowe nie będą objęte podatkiem CIT od stycznia 2021 r., a od maja 2021 r.

Jak podkreślił Minister Kościński działanie to podyktowane jest trudnościami związanymi z epidemią.

Przypomnijmy zgodnie z projektem ustawy spółki komandytowe – podobnie jak rzecz się ma ze spółkami komandytowo-akcyjnymi – mają być objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tym samym, to nie jej wspólnicy, a sama spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku.

Jednocześnie zyski komandytariuszy – co do zasady – będą opodatkowane analogiczne do zysków udziałowców spółek kapitałowych. Opodatkowanie komplementariuszy będzie wyglądało tak jak opodatkowanie komplementariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych i nie wyniesie więcej niż 19% wypracowanego zysku.

autor:

Mariusz Miśkiewicz
Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego w Mariański Group. Specjalizuje się w bieżącej obsłudze klientów w zakresie kwestii związanych z podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług, zajmuje się sporządzaniem opinii podatkowych. Uczestniczy w wielu procesach restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw uwzględniających podatkowe aspekty krajowe i transgraniczne.

Ostatnie wpisy w tej kategorii: