Trwają prace nad ulgą podatkową promującą robotyzację gospodarki | Firma bez ryzyka

FirmaBezRyzyka.pl

Podatki

Trwają prace nad ulgą podatkową promującą robotyzację gospodarki

21 wrz 2020 | Podatki, Ulga B&R oraz IP BOX

Nowe ułatwienie ma obowiązywać już od 1 stycznia 2021 roku. Więcej robotów w produkcji przemysłowej, zwiększenie wydajności produkcji i obniżenie jej kosztów, a także unowocześnienie polskiej gospodarki i poprawa jej międzynarodowej pozycji pod względem robotyzacji – takie m.in. mają być efekty ulgi na robotyzację, którą przygotowują Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów.

Polscy przedsiębiorcy będą mogli odliczyć dodatkowo od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. Ulga obejmie przede wszystkim zakupy nowych robotów przemysłowych i potrzebnego do ich funkcjonowania oprogramowania. Jak informuje Ministerstwo Finansów, projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu już tej jesieni.

Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację dotyczyć ma ponoszonych przez podatnika wydatków na:

  • zakup lub leasing nowych robotów i kobotów,
  • zakup oprogramowania,
  • zakup osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych),
  • zakup urządzeń bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP),
  • szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Konstrukcja nowej ulgi została oparta na doświadczeniach wynikających ze stosowania obowiązującej już od kilku lat ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorca będzie miał możliwość odliczenia dodatkowo od podstawy opodatkowania 50% wskazanych przez ustawodawcę kosztów kwalifikowanych. Przykładowo, jeżeli podatnik poniesie w 2021 r. 150 000 zł na nabycie nowego robota, to faktycznie będzie mógł pomniejszyć swój przychód podatkowy o 225 000 zł.

Z nowej ulgi skorzysta niewątpliwie przede wszystkim branża produkcyjna. Ulga ma obowiązywać przez pięć lat – do końca 2025 roku i dotyczyć zarówno podatników PIT, jak i CIT.

autor:

Marta Olewińska
Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego w Mariański Group. Posiada doświadczenie zawodowe związane z obsługą i doradztwem podatkowym dla podmiotów krajowych, w tym podmiotów prowadzących działalność w specjalnych strefach ekonomicznych. Specjalizuje się w prawie podatkowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu podatków dochodowych.

Ostatnie wpisy w tej kategorii: