PODCAST #49: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej 2+2=5 odc. 5: Polscy przedsiębiorcy pesymistycznie patrzą w przyszłość - czy będzie lepiej? | Firma bez ryzyka

FirmaBezRyzyka.pl

Przekształcenia i restrukturyzacje

PODCAST #49: ZYSKaj na Firmie Rodzinnej 2+2=5 odc. 5: Polscy przedsiębiorcy pesymistycznie patrzą w przyszłość – czy będzie lepiej?

12 cze 2023 | Przekształcenia i restrukturyzacje, Przygotowanie sukcesji biznesu

Przed przerwą wakacyjną prezentujemy ostatni odcinek cyklu ZYSKaj na FIRMIE RODZINNEJ. A w wakacje proponujemy zapoznać się z innymi ciekawymi filmami na naszym kanale. Kilka propozycji znajdziecie na dole opisu tego filmu.

Nie-jasna przyszłość polskich firm. Z czego to wynika ? O przyszłości polskich firm rodzinnych (również z perspektywy prowadzących te biznesy) z red. Zbigniewem Bartusiem rozmawia mec. Monika Błońska, Partner w Mariański Group.

Większość przedsiębiorców i menedżerów wyraża raczej negatywne opinie na temat sytuacji w swojej branży. Obawy dotyczące spadku zamówień i trudności finansowych są powszechne. Ponad jedna trzecia respondentów obawia się, że sytuacja może się pogorszyć. Badanie nastrojów w firmach, przeprowadzone przez GUS w marcu 2023 roku, potwierdziło negatywne oceny koniunktury w większości sektorów gospodarki jako tendencję stałą.

Głównymi czynnikami pesymizmu według przedsiębiorców i menadżerów są niepewność dotycząca sytuacji gospodarczej, koszty zatrudnienia, niejasne i niestabilne przepisy prawne oraz obciążenia budżetowe. Według przedsiębiorców niektóre problemy mają charakter zewnętrzny m.in. wojna, pandemia, wzrost kosztów surowców i inflacja. Podczas gdy inne wynikają z wewnętrznych czynników, takich jak wadliwa polityka państwa, chaotyczne zmiany prawne, szczególnie w systemie podatkowym i składce zdrowotnej, a także wysoka inflacja.

Jak sobie radzić w tym chaosie i jak znaleźć jasne strony nie-jasnej sytuacji – posłuchaj!

autor:

Konsultant Mariański Group

Ostatnie wpisy w tej kategorii:

Videopodcast: KSeF – nowy sposób wystawiania faktur

Wprowadzenie sytemu informatycznego KSeF ma być kolejnym krokiem uszczelniania systemu podatkowego. Jest to ogólnokrajowy program informatyczny, w którym przedsiębiorcy będą musieli wystawiać, wysyłać i odbierać faktury. W kontekście wejścia tych zmian istotne jest,...

czytaj dalej