Czas epidemii – jak się uchronić przed upadłością? | Firma bez ryzyka

FirmaBezRyzyka.pl

Przekształcenia i restrukturyzacje

Czas epidemii – jak się uchronić przed upadłością?

15 maj 2020 | Eksperckie doradztwo podatkowe, Podatki, Przekształcenia i restrukturyzacje, Postępowania zapobiegające upadłości

Niewątpliwie pandemia koronawirusa  spowodowała negatywne skutki dla światowej, w tym również polskiej gospodarki. W pierwszej kolejności dotknięte bezpośrednio zostały takie branże jak turystyka, transport i gastronomia, usługi szkoleniowe i coachingowe, Kryzys przeniósł się również na pozostałe sektory. Chwilowe zamrożenie odciska piętno w różnej mierze na każdej gałęzi gospodarki. Prowadzenie biznesu w chwili obecnej stało się niezwykle utrudnione, firmy już myślą jak i czy przetrwają.  

 

Z badania IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów wynika, iż 44 proc. firm ma kłopot z płynnością finansową. Nie ulega wątpliwości że w tym roku może być więcej upadłości firm, bądź ich restrukturyzacji. Wiele firm już się zastanawia czy nie jest to dobry moment na złożenie wniosku o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego lub upadłościowego.  

 

Nasze opracowania mają  na celu przybliżenie tematyki restrukturyzacji przedsiębiorstw w aspekcie praktycznym. Autorami tekstów są adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, a zatem osoby które na co dzień współpracują z Klientami przy bieżących problemach i z doświadczenia wiedzą, jakie informacje są kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorcy.  

 

W kolejnych wpisach postaramy się odpowiedzieć na pytania od klientów, które pojawiają się w naszej codziennej praktyce, m.in.:

 

  • czym jest restrukturyzacja, na czym może polegać, jakie są rodzaje? 
  • kiedy przedsiębiorca powinien pomyśleć o restrukturyzacji? 
  • dlaczego warto zacząć działać wcześniej oraz dlaczego ten temat w dobie epidemii pozostaje tak bardzo aktualny?  
  • dlaczego, szczególnie w tym czasie warto zadbać o compliance w firmie? 
  • jak rozmawiać z kontrahentami w przypadku zatorów płatniczych?  
  • czy powinniśmy pomyśleć o sprzedaży firmy, jakie pozytywne skutki może to przynieść dla przedsiębiorstwa?  
  • czy restrukturyzacja działalności może być sposobem na odzyskanie płynności finansowej? 
  • jakie zmiany organizacyjne można wprowadzić w ramach stosunku zatrudnienia – wypowiedzenie warunków pracy, redukcja etatów, zwolnienia grupowe, stosowanie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy; 
  • z jakich ulg w podatkach można skorzystać, aby uniknąć konieczności upadłości?  

 

 

Każdy moment (w tym obecna sytuacja), który wskazuje na możliwe problemy z płynnością zmusza przedsiębiorcę do zbadania kondycji finansowej firmy, w tym również planowanych w najbliższym czasie przychodów i kosztów. W momencie zamrożenia gospodarki jest tym bardziej istotne -wiele branż dotykają obostrzenia uniemożliwiające, bądź ograniczające ich działania. Ważne jest zatem również monitorowanie nowych regulacji, bowiem istotne zmiany prawne zostają wprowadzane z dnia na dzień, nawet w nocy. 

Bieżąca weryfikacja płynności finansowej firmy determinuje nie tylko fakt złożenia ewentualnego wniosku o restrukturyzację, bądź ogłoszenie upadłości, ale również jego termin. Zatem dalsze działania powinny być nakierowane na odpowiedź na pytanie w jakiej obiektywnie sytuacji się znajdujemy i co możemy zrobić. Im szybciej zostaną podjęte środki naprawcze, tym większa szansa ich powodzenia.  

 

 

autor:

Monika Błońska
Partner w Mariański Group. Radca prawny. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów indywidualnych oraz korporacyjnej obsługi przedsiębiorstw, reorganizacji przedsiębiorstw, a także w procesach inwestycyjnych, w tym w procesach fuzji i przejęć o wielomilionowej wartości dla klientów z różnych branż.

Ostatnie wpisy w tej kategorii: