Obsługa prawna spółek
Już 25 września zaczną obowiązywać przepisy ustawy o ochronie sygnalistów – co to oznacza dla przedsiębiorców?
Podmioty na rzecz których prace wykonuje co najmniej 50 osób (według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca), obowiązane są do stworzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych, czyli sposobu w jakim osoby będą mogły zgłaszać informację o naruszeniach prawa w organizacji czy zakładzie pracy. Należy przy tym pamiętać, że próg ten nie obowiązuje w przypadku działalności w zakresie usług, produktów i rynków finansowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska. Szczególne regulacje dotyczą również jednostek samorządu terytorialnego.
Jakie obowiązki ciążą na podmiocie zatrudniającym pracowników?
W ramach ustalenia procedury wewnętrznej ustawa nakłada na podmiot zatrudniający szereg obowiązków. Między innymi musi on wskazać podmioty, które będą uprawnione do przyjmowania zgłoszeń o naruszeniach prawa oraz takie które będą uprawnione do podejmowania działań następczych z zachowaniem należytej staranności, w tym do weryfikacji prawidłowości zgłoszenia i dalszej komunikacji z sygnalistą oraz prowadzenia postępowania wyjaśniającego. Według procedury należy również dokonać potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia sygnaliście w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.
Przed ustaleniem procedury podmiot musi także dokonać konsultacji z zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi na terenie zakładu albo przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego (jeżeli nie działa żadna organizacja związkowa). Konsultacje te, powinny trwać od 5 do 10 dni od dnia przedstawienia przez podmiot prawny projektu procedury zgłoszeń wewnętrznych.
Ponadto zatrudniający, musi zagwarantować, że procedura zgłoszeń wewnętrznych oraz związane z nią przetwarzanie danych osobowych ochronę poufności tożsamości sygnalisty, osoby, której dotyczy zgłoszenie, oraz osoby trzeciej wskazanej w zgłoszeniu. Ochrona poufności dotyczy informacji, na podstawie których można bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować tożsamość takich osób.
Skutki niedopełnienia obowiązków
Zgodnie z katalogiem przestępstw zawartym w ustawie, w związku z ochrona sygnalistów przewidziane są naruszenia za których popełnienie w zależności od rodzaju wagi może zostać nałożona kara grzywny aż do 1 080 000 zł, jak również kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności (w niektórych przypadkach aż do 3 lat). Przestępstwami takimi są m.in. uniemożliwienie lub znaczące utrudnienie drugiej osobie dokonania zgłoszenia, stosowanie działań odwetowych względem sygnalisty, ujawnienie tożsamości sygnalisty lub zgłoszenie ze świadomością, że do naruszenia prawa nie doszło.
Podsumowując
Przygotowanie odpowiedniej procedury zgodnie ze wszystkimi prawnymi regulacjami może budzić w przedsiębiorcy wiele niepewności, dlatego Kancelaria Mariański Group, serdecznie zaprasza do kontaktu w tej sprawie. Dołożymy wszelkich starań, aby do wejścia w życie ustawy przedsiębiorca był przygotowany nie tylko na wdrożenie specjalnej procedury, ale również na nową rzeczywistość funkcjonowania firmy.