Podatki
Podatek od nieruchomości po nowelizacji – co warto wiedzieć?
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości, które rozszerzają katalog obiektów podlegających opodatkowaniu. Jedną z kluczowych zmian w zakresie nowelizacji przepisów dotyczących podatku od nieruchomości jest wprowadzenie autonomicznych definicji pojęć „budynek” oraz „budowla” w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, precyzujących które obiekty są objęte tym podatkiem. Wprowadzone zostały również inne definicje, takie jak pojęcia robót budowlanych czy trwałego związania z gruntem.
Nowa definicja budynku:
Budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz wyposażony w instalacje zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Wyłączone z tej definicji są obiekty przeznaczone do gromadzenia materiałów sypkich, ciekłych lub gazowych, których podstawowym parametrem technicznym jest pojemność.
Warto podkreślić, że w definicji budynku zaznaczono, że aby dany obiekt został uznany za budynek, to musi on zostać wzniesiony w wyniku robót budowlanych, które zostały obecnie bezpośrednio zdefiniowane w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (art. 1a pkt 2b), chociaż w pewnym zakresie nadal podatnik przekierowywany jest do przepisów Prawa budowlanego.
Roboty budowlane - prace polegające na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie lub montażu, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2024 r. poz. 725, 834 i 1222);
Zaznaczyć również należy, że obecnie budynek ma być opodatkowywany wraz z instalacjami, ale tylko takimi, które zapewniają możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Tym samym instalacje takie jak: instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu opodatkowania, a ich wartość nie zostanie uwzględniona w podstawie opodatkowania. Natomiast inne instalacje znajdujące się w budynku, które nie są instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, potencjalnie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla.
Nowe przepisy natomiast wykluczają z pojęcia „budynku” obiekty, w których są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich przeznaczenie jest pojemność. W konsekwencji, nawet jeśli dany obiekt spełnia formalną definicję budynku, może nie zostać za taki uznany, jeśli jego główną funkcją jest magazynowanie.
Nowa definicja budowli:
Budowlą jest obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Do budowli zalicza się również m.in. elektrownie wiatrowe, jądrowe i fotowoltaiczne, biogazownie, magazyny energii, kotły, piece przemysłowe, koleje linowe, wyciągi narciarskie oraz skocznie – w zakresie ich części budowlanych. Ponadto, urządzenia budowlane, takie jak przyłącza czy urządzenia instalacyjne służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą, również są uznawane za budowle.
Należy zaznaczyć, że obiekty będą stanowić budowle jedynie w sytuacji, w której zostały wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie. Oznacza to, że w kwestii opodatkowania nieistotne będzie, czy obiekt taki wystąpi samodzielnie, czy też będzie stanowił część obiektu niewymienionego bezpośrednio w ustawie.
Warto również zaznaczyć, że wprowadzone zmiany przewidują wprowadzenie katalogu budowli, podlegających opodatkowaniu w postaci załącznika nr 4 do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Co istotne ustawą nowelizacyjną dokonano rozszerzenia zakresu znaczenia niektórych pozycji w załączniku oraz dodano nowe, wcześniej nieznane pozycje.
Inne zmiany
Wprowadzone zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości skutkują rozszerzeniem katalogu podlegającego obowiązkowi podatkowemu. Obiekty, które wcześniej nie były opodatkowane podatkiem od nieruchomości, obecnie mogą podlegać opodatkowaniu. Jeśli są Państwo właścicielami wymienionych niżej obiektów, warto zwrócić na nie szczególną uwagę w kontekście zmian:
- Wiaty – konstrukcje, takie jak zadaszone przestrzenie składowe czy handlowe;
- Wolnostojące instalacje przemysłowe – zbiorniki, silosy czy inne elementy instalacji produkcyjnych trwale związane z gruntem;
- Parkingi zewnętrzne – powierzchnie utwardzone przeznaczone na parkingi, niezależnie od tego, czy są to obiekty publiczne czy prywatne;
- Kontenery trwale związane z gruntem - np. biura kontenerowe, magazyny modułowe;
- Konstrukcje reklamowe – billboardy, pylony reklamowe i inne formy reklamy trwale związane z gruntem;
- Urządzenia techniczne – np. szafy rozdzielcze, transformatory, systemy klimatyzacyjne;
- Instalacje fotowoltaiczne;
- Wolnostojące lampy, które oświetlają drogę wewnętrzną.
Nowelizacja przepisów objęła również garaże znajdujące się w budynkach mieszkalnych, które nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Dotychczasowe regulacje przewidywały, że garaże posiadające odrębną księgę wieczystą były traktowane jako osobne nieruchomości i opodatkowane według wyższej stawki właściwej dla budynków użytkowych. Jednak od 1 stycznia 2025 roku wszystkie takie pomieszczenia, jeśli stanowią część nieruchomości mieszkalnej lub tworzą z nią całość, podlegają opodatkowaniu według stawki właściwej dla budynków mieszkalnych.
Podsumowując
W efekcie wprowadzonych zmian wielu podatników będzie zmuszonych do ponownej analizy statusu posiadanych obiektów, aby sprawdzić, czy od 1 stycznia 2025 r. nie podlegają one nowym zasadom opodatkowania. W niektórych przypadkach może to prowadzić do konieczności zapłaty wyższego podatku od nieruchomości. W Mariański Group oferujemy pomoc w analizie i prawidłowej kwalifikacji nieruchomości pod kątem nowelizacji przepisów.
Jeśli chcieliby Państwo skonsultować, czy dany obiekt powinien być traktowany jako budynek lub budowla oraz jakie skutki podatkowe to za sobą niesie, zapraszamy do kontaktu.
