Przekształcenia i restrukturyzacje
Wydzielenie spółki nie stanowi niedozwolonej optymalizacji podatkowej
Podział przez wydzielenie pod lupą Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
Pod koniec października została opublikowana opinia zabezpieczająca z 7 października 2024 r. o sygn. DKP2.8083.1.2024, w której Szef KAS uznał, że podział spółki przez wydzielenie nie jest niedozwoloną optymalizacją, jeżeli ma służyć uporządkowaniu struktury majątkowej przed sprzedażą udziałów.
Przedmiotem opinii była czynność polegająca na podziale przez wydzielenie w spółce zorganizowanej części przedsiębiorstwa i przypisanie jej do nowo zawiązanej spółki w celu odpłatnego zbycia udziałów w spółce dzielonej na rzecz zagranicznego podmiotu. Intencją wnioskodawców było objęcie oceną przez Szefa KAS konsekwencji podatkowych związanych z podziałem spółki.
Zidentyfikowane korzyści podatkowe i cele planowanej czynności
We wniosku, spółka określiła korzyści podatkowe, które by powstały w związku z dokonaną restrukturyzacją, takie jak brak:
- powstania zobowiązania podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach czynności podziału spółki dzielonej;
- powstania i odsunięcia w czasie powstania zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z wyłączeniem z opodatkowania tym podatkiem wartości tych składników majątku spółki dzielonej otrzymanego przez spółkę nowo zawiązaną w drodze podziału przez wydzielenie;
- powstania i odsunięcia w czasie powstania zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z wyłączeniem z opodatkowania tym podatkiem nadwyżki wartości emisyjnej udziałów spółki nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce dzielonej.
Wnioskodawcy, jako nadrzędne cele planowanej czynności oraz jej uzasadnienie wskazali dostosowanie struktury majątkowej spółki dzielonej pod planowane odpłatne zbycie udziałów w spółce dzielonej na rzecz zagranicznego podmiotu, a także zachowanie przez wnioskodawców sukcesji generalnej praw i obowiązków ściśle związanych ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa przypisaną do spółki wydzielonej.
Uporządkowaniu struktury majątkowej to nie unikanie opodatkowania
Szef KAS w ocenie ww. celów ekonomicznych wskazał na długotrwały ciąg zdarzeń poprzedzający podział przez wydzielenie, a następnie - odpłatne zbycie udziałów w spółce dzielonej. Także w czynnościach opisanych we wniosku nie sposób było dopatrzeć się elementów wzajemnie się znoszących, czy kompensujących. Spółka wydzielona jako nowy podmiot nie mogła mieć bowiem żadnych zobowiązań, czy należności względem spółki dzielonej. Ponadto, dokonany podział przez wydzielenie u wnioskodawców organ uznał za zachowanie rozsądne dla ich położenia. W stosunkach prawnych i faktycznych z zagranicznym kontrahentem mieli oni bowiem słabszą pozycję negocjacyjną, stąd też pozostaje w granicach typowych zdarzeń gospodarczych wymaganie od drugiej strony potencjalnej transakcji, aby wcześniej przeprowadziła u siebie określone transformacje podmiotowe. Wreszcie, zdaniem Szefa KAS w urzeczywistnienie zespołu czynności nie został zaangażowany podmiot, który nie prowadzi rzeczywistej działalności gospodarczej lub nie pełni istotnej funkcji ekonomicznej.
Cel gospodarczy przesłanką dopuszczającą restrukturyzację
Podsumowując, podział spółki przez wydzielenie nie jest niedozwoloną optymalizacją, jeżeli ma swój cel gospodarczy – co potwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej. Organ nie dopatrzył się przesłanek, które umożliwiałby zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, uznając działania podatnika za racjonalne i zasadne ekonomicznie.