Spory w spółce
Czy mediacja pomoże ci zażegnać konflikt w spółce?
Mediacja jest narzędziem, które pomaga zażegnać konflikty różnego pochodzenia. Jest to co coraz częściej wybierana metoda rozstrzygania sporu nie tylko między kontrahentami, ale również w strukturach wewnętrznych spółki.
Czym właściwie jest mediacja? Jest to postępowanie prowadzone przez bezstronną osobę zwaną mediatorem, która pomaga stronom wypracować rozwiązanie zmierzające do załagodzenia sporu. Jej istotą jest więc samodzielne dojście przez strony do porozumienia i podjęcie obopólnie satysfakcjonujących rozwiązań, przy wsparciu osoby trzeciej, która może spojrzeć na konflikt z innej perspektywy i zaproponować akceptowalne dla obu stron rozstrzygniecie.
Główną zaletą mediacji jest usprawnienie komunikacji między stronami. Daje ona szanse na rozmowę o przyczynach konfliktu, pomaga zrozumieć się wzajemnie stronom i ich poglądom na daną sprawę. Co ważne, mediacja odbywa się w poufnej, ale też swobodnej atmosferze, co ośmiela strony do szczerej rozmowy o problemie. Nie są to jednak jedyne jej zalety. Warto również pamiętać, że:
- jest ona co do zasady tańsza i szybsza od postępowania sądowego;
- strony mają realny wpływ na wynik rozstrzygnięcia i nie są uzależnione od woli jakiegokolwiek organu np. sądu;
- strony mają swobodną możliwość wyboru mediatora;
- mediator prowadzi mediację wykorzystując odformalizowane metody, które uzna za słuszne (co może być jednocześnie wadą, jeśli wybrane metody nie będą efektywne).
Należy jednak pamiętać, że mediacja nie jest w 100% skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów i również posiada wady. Zawsze istnieje ryzyko, że przeciwstawne wizje stron i brak chęci pójścia na jakiekolwiek ustępstwa spowodują, że nie dojdzie między nimi do porozumienia. Ponadto trzeba mieć świadomość, że:
- wybór mediatora może być nietrafny i okaże się, że jest to osoba nieprzygotowana z brakiem kompetencji w tym zakresie;
- koszty mediacji niezakończonej zawarciem ugody powiększają ogólną kwotę potrzebną do zakończenia sporu;
- nie ma pewności, czy druga strona faktycznie ma dobre intencje i chce zawrzeć ugodę, czy jedynie dąży do obstrukcji.
Czy warto więc wprowadzać do umowy spółki instrument tego rodzaju? Z pewnością będzie to lepsze wyjście niż nieuwzględnienie żadnego sposobu rozwiązywania sporów wewnątrz spółki. Pomimo swoich wad i braku pewności, że mediacja przyniesie pozytywny rezultat warto spróbować z niej skorzystać, aby ewentualny konflikt nie eskalował i nie wpływał na funkcjonowanie spółki.
Autorzy:
Dawid Tomaszewski, radca prawny w Zespole Prawnym Mariański Group
Amelia Oleszczak, praktykantka w Zespole Postępowań Mariański Group
