Przekształcenia i restrukturyzacje
Optymalna forma biznesu, Podziały i połączenia
Jak bezpiecznie przeprowadzić reorganizację biznesu?
W ostatnich dekadach firmy funkcjonujące na polskim rynku przechodziły różne zmiany form prawnych prowadzonej działalności gospodarczej. Niektóre z nich funkcjonują nawet, jako jednoosobowe działalności gospodarcze, co przy dużym rozmiarze działalności może być skrajnie niebezpieczne. Zmiany otoczenia prawnego i podatkowego powodowały, że powstawały nie tylko spółki kapitałowe, ale także różne spółki osobowe, jak spółki z o.o. komandytowe czy też komandytowo-akcyjne. Dodatkowo powstały liczne grupy kapitałowe czy też wydzielone liczne spółki celowe.
W związku ze zmianą wielu regulacji, które nakładają różne obowiązki raportowe i regulacyjne, ale także niekorzystnymi rozwiązaniami podatkowymi (ceny transferowe, ograniczanie kosztów rozliczanych w grupie), powstaje konieczność reorganizacji biznesu. Rzecz jasna w każdej grupie może ona mieć inny cel i charakter, jednak cechą wspólną jest pewna transformacja form prowadzonej działalności.
Jak zatem bezpiecznie przeprowadzić reorganizację biznesu?
Oczywiście pierwszym krokiem winno być ustalenie celów takiego procesu, a także jak przedsiębiorstwo bądź ich grupa będzie funkcjonować po jego zakończeniu. Konieczne jest także ustalenie zasad funkcjonowania działalności operacyjnej i skutków podatkowych. Reorganizacja może prowadzić do lepszego zarządzania obowiązkami podatkowymi, czy też nawet skorzystania z dopuszczalnych ulg i preferencji podatkowych. Jednak może skutkować także zwiększeniem obciążeń fiskalnych. Przeprowadzenie samego procesu restrukturyzacji wymaga znajomości wielu dziedzin prawa, ale także dużej praktyki ich stosowania. Niezbędne jest także wsparcie osób z zakresu wycen i rachunkowości. Pozwoli to nie tylko na sprawne przeprowadzenie procesu, ale także uniknięcie przykrych niespodzianek w zakresie zbędnych obciążeń podatkowych. Zapewne wielu prawników potrafi przekształcić spółkę kapitałową w osobową. Jednak nie zawsze pamiętają o opodatkowaniu niepodzielonych zysków, braku rozliczania strat podatkowych czy raportowaniu schematów podatkowych. Jeszcze mniej doradców zastanawia się nad wydzieleniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa przy podziale spółki kapitałowej. Konsekwencje niejednokrotnie potrafią zachwiać płynnością finansową firmy. Pamiętaj zatem, by wybrać ekspertów z dużym doświadczeniem, a to pozwoli uniknąć zbędnego ryzyka. Najważniejsze jest rozwijanie biznesu, a nie walka o jego przetrwanie!Prof. Adam Mariański
Adwokat. Doradca podatkowy. Partner Zarządzający w Mariański Group.
Profesjonalizm
& Pasja