Przekształcenia i restrukturyzacje
Przekształcenie działalności gospodarczej - remedium na rewolucję podatkową?
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów spółki komandytowe mają zostać opodatkowane CIT od maja 2021 r., a nie jak pierwotnie planowano – od styczna 2021 r. W praktyce nie oznacza to jedynie kilku dodatkowych miesięcy jednokrotnego opodatkowania przychodów osiąganych przez spółki komandytowe, ale jest to okres, który wspólnicy powinni przeznaczyć na zaplanowanie i wdrożenie ewentualnych zmian, które pomogą dostosować strukturę biznesu do nowych realiów.
Być może opodatkowanie spółek komandytowych CIT, pozwoli wspólnikom krytycznie spojrzeć na formę prawną prowadzonej działalności w zakresie weryfikacji czy układ komplementariusz – komandytariusz jest odpowiedni dla skali biznesu.
Jedną z opcji jest przekształcenie spółki komandytowej w inną formę spółki osobowej, a więc np. spółki jawnej czy spółki komandytowo-akcyjnej. Opodatkowanie tych spółek, w zależności od odpowiedniej konfiguracji wspólników może okazać się korzystniejsze. Innym rozwiązaniem jest także reorganizacja do formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z potencjalną możliwością skorzystania z tzw. estońskiego CIT.
Planując zmiany w strukturze biznesu wywołane opodatkowaniem spółek komandytowych można skorzystać z wielu rozwiązań przewidzianych prawem. Potencjalne przekształcenie działalności gospodarczej nie powinno jednak nosić cech optymalizacji, ale jej rozsądnej przebudowy.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]