Przekształcenia i restrukturyzacje

Optymalna forma biznesu, Podziały i połączenia

Przekształcenie działalności gospodarczej - remedium na rewolucję podatkową?

[et_pb_section fb_built="1" admin_label="section" _builder_version="3.22"][et_pb_row admin_label="row" _builder_version="3.25" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat"][et_pb_column type="4_4" _builder_version="3.25" custom_padding="|||" custom_padding__hover="|||"][et_pb_text admin_label="Text" _builder_version="4.4.2" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat" hover_enabled="0"]

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów spółki komandytowe mają zostać opodatkowane CIT od maja 2021 r., a nie jak pierwotnie planowano – od styczna 2021 r. W praktyce nie oznacza to jedynie kilku dodatkowych miesięcy jednokrotnego opodatkowania przychodów osiąganych przez spółki komandytowe, ale jest to okres, który wspólnicy powinni przeznaczyć na zaplanowanie i wdrożenie ewentualnych zmian, które pomogą dostosować strukturę biznesu do nowych realiów.

Być może opodatkowanie spółek komandytowych CIT, pozwoli wspólnikom krytycznie spojrzeć na formę prawną prowadzonej działalności w zakresie weryfikacji czy układ komplementariusz – komandytariusz jest odpowiedni dla skali biznesu.

Jedną z opcji jest przekształcenie spółki komandytowej w inną formę spółki osobowej, a więc np. spółki jawnej czy spółki komandytowo-akcyjnej. Opodatkowanie tych spółek, w zależności od odpowiedniej konfiguracji wspólników może okazać się korzystniejsze. Innym rozwiązaniem jest także reorganizacja do formy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z potencjalną możliwością skorzystania z tzw. estońskiego CIT.

Planując zmiany w strukturze biznesu wywołane opodatkowaniem spółek komandytowych można skorzystać z wielu rozwiązań przewidzianych prawem. Potencjalne przekształcenie działalności gospodarczej nie powinno jednak nosić cech optymalizacji, ale jej rozsądnej przebudowy.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Autor

Anita Pardej

Radca prawny, Menedżer ds. Firm Rodzinnych w Mariański Group
Profesjonalizm
& Pasja
Powrót do listy

Zobacz również