Podatki
Rewolucyjne zmiany w stawkach amortyzacji dla przedsiębiorców. Nowelizacja ustawy PIT.
Ostatnio została opublikowana nowelizacja ustawy PIT, w której przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z indywidualnych stawek amortyzacji, skracają okres amortyzacji do 5 oraz 10 lat dla nowo powstałych budowli oraz budynków i lokali niemieszkalnych położonych w gminach o wyższej niż przeciętna stopie bezrobocia. Do tej porty co do zasady okres amortyzacji dla nowych nieruchomości wynosił 40 lat.
Znowelizowana ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2024r. oraz zakłada, że z możliwości przyspieszonej amortyzacji skorzystać będą mogli mikroprzedsiębiorcy, mali oraz średni przedsiębiorcy, gdy spełnione są jednocześnie dwa warunki:
- Nieruchomość znajduje się na terenie powiatu, w którym przeciętna stopa bezrobocia wynosi co najmniej 120% przeciętnej stopy bezrobocia w kraju; oraz
- Nieruchomość znajduje się na terenie gminy, w której wskaźnik dochodów podatkowych na jednego mieszkańca w gminie jest mniejszy niż 100% wskaźnika dochodów podatkowych dla wszystkich gmin
Zgodnie z przepisem przejściowym, nowe regulacje będą miały zastosowanie do środków trwałych będących budynkami (lokalami) niemieszkalnymi i budowlami, w przypadku których po 31 grudnia 2023 r.:
- nastąpiło uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę albo
- upłynął termin na wniesienie sprzeciwu wobec dokonanego zgłoszenia budowy albo wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia takiego sprzeciwu, albo
- nastąpiło wprowadzenie po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli budowa tego środka trwałego nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę albo dokonania zgłoszenia budowy lub z innych przyczyn nie doszło do wydania takiej decyzji albo dokonania takiego zgłoszenia.
Czyli nowa ulga znajdzie zastosowanie do nowych budynków wprowadzonych do ewidencji już w 2024 r.
Okres amortyzacji będzie zależeć od poziomu bezrobocia:
- Od 120 proc. do 170 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji dla tego środa trwałego nie może być krótszy niż 10 lat;
powyżej 170 proc. przeciętnej stopy bezrobocia w kraju – okres amortyzacji dla tego środka trwałego nie może być krótszy niż 5 lat.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, około połowa powiatów w Polsce będzie kwalifikować się do programu. Jeśli chodzi o województwo Łódzkie i Mazowieckie, preferencja obejmie następujące powiaty:
Powiaty w Łódzkim:
- Kutnowski
- Łaski
- Opoczyński
- Pajęczański
- Piotrkowski
- Poddębicki
- Tomaszowski
- Zduńskowolski
- Dąbrowski
- Limanowski
- Nowosądecki
- Olkuski
- Tarnowski
Powiaty w Mazowieckim:
- Białobrzeski
- Ciechanowski
- Garwoliński
- Gostyniński
- Kozienicki
- Lipski
- Makowski
- Ostrołęcki
- Ostrowski
- Płocki
- Płoński
- Przasnyski
- Przysuski
- Pułtuski
- Radomski
- Sierpecki
- Szydłowiecki
- Zwoleński
- Żuromiński
- Żyrardowski
Miasta na prawach powiatu:
- Ostrołęka
- Radom