Podatki

Podatek dochodowy firm

Więcej czasu dla spółek komandytowych

[et_pb_section fb_built="1" admin_label="section" _builder_version="3.22"][et_pb_row admin_label="row" _builder_version="3.25" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat"][et_pb_column type="4_4" _builder_version="3.25" custom_padding="|||" custom_padding__hover="|||"][et_pb_text admin_label="Text" _builder_version="4.4.2" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat" hover_enabled="0"]

Minister Finansów na swoim profilu na Twitterze poinformował, że spółki komandytowe nie będą objęte podatkiem CIT od stycznia 2021 r., a od maja 2021 r.

Jak podkreślił Minister Kościński działanie to podyktowane jest trudnościami związanymi z epidemią.

Przypomnijmy zgodnie z projektem ustawy spółki komandytowe – podobnie jak rzecz się ma ze spółkami komandytowo-akcyjnymi – mają być objęte podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tym samym, to nie jej wspólnicy, a sama spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku.

Jednocześnie zyski komandytariuszy – co do zasady – będą opodatkowane analogiczne do zysków udziałowców spółek kapitałowych. Opodatkowanie komplementariuszy będzie wyglądało tak jak opodatkowanie komplementariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych i nie wyniesie więcej niż 19% wypracowanego zysku.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
Autor

Mariusz Miśkiewicz

Starszy konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Mariański Group
Profesjonalizm
& Pasja
Powrót do listy

Zobacz również